Octave/Matlab

Inlagt onsdagen den 26 september, 12:24

Under läsvecka 1-4 av läsperiod 4 kommer F att läsa sin Octave/Matlab-kurs, enligt schemat nedan. Precis som i Java är det övning som ger färdighet, och vi kommer därför att ha fyra pass om en föreläsning och en övning.

Under första föreläsningen kommer jag att sälja ett kompendium (ungefär som Java-kompendiet, fast tunnare) -- meningen är att ni varje pass skall läsa igenom några avsnitt i kompendiet, och försöka lösa ett antal uppgifter.

Denna del av kursen kommer att examineras med hjälp av ett kontrollprogram, matlabhandin, som testar att ni verkligen har förstått Matlab -- ni kommer att köra programmet under veckorna 2-4 av denna läsperiod (se mer om matlabhandin nedan).

De som tidigare har läst kursen, men inte klarat av Matlab-testet kan hitta information här.


Om matlabhandin

Programmet matlabhandin ger två olika test. Det första testet kontrollerar grundläggande begrepp, som att ni verkligen förstår hur matriser, vektorer, indexering och elementvisa funktioner fungerar -- det andra testet kontrollerar att ni klarar att utföra de olika slags beräkningar som vi går igenom i kursen, som att plotta kurvor, att hitta nollställen till funktioner, att beräkna integraler, att lösa ekvationssystem, att lösa differentialekvationer, att anpassa kurvor, etc.

Båda delarna av testet skall genomföras på begränsad tid (ca 15-25 minuter), och består av ett antal (4-6) uppgifter -- man måste svara rätt på alla uppgifter för att bli godkänd på en del, och om man misslyckas måste man vänta minst en timme innan man kan försöka igen, så att chansa sig fram är en riktigt dålig idé. När man har klarat första delen (teoridelen) kan man köra andra delen (beräkningsdelen), och om man skulle misslyckas med beräkningsdelen får man försöka på den igen senare -- man behöver inte göra om teoridelen om man skulle misslyckas med beräkningsdelen.

På den första delen av testet (teoridelen) får man inte ha några som helst hjälpmedel bortsett från ett tomt papper och en penna -- på den andra delen får man dessutom använda matlab (nystartat, utan andra scripts än dem som finns i standardpaketet). För den som behärskar matlab är testet en ren bagatell, vardera delen skall då inte behöva ta mer än 2-4 minuter, men en student som inte riktigt lärt sig matlab är antagligen ganska chanslös -- vilket är precis som det skall vara!

Eftersom testet utgör en del av examinationen har vi samma regler som vid tentamen -- man får under inga villkor kommunicera med någon annan medan man gör testet, man får heller inte sitta intill någon som gör testet, även om man själv inte gör testet just då. Brott mot dessa regler leder till anmälan till disciplinnämnden, på samma sätt som de hade gjort vid en tentamen -- det är därför viktigt att ni sätter er så avskilt som möjligt när ni skall köra testet. Det har tidigare förekommit att studenter har använt kameror/mobiltelefoner och/eller program för att ta bilder av uppgifter -- men även detta är strängt förbjudet, och det kommer att leda till disciplinnämndsanmälan om det upptäcks (det enda tillåtna hjälpmedlet är matlab, och det får bara användas för att beräkna lösningar till uppgifterna i del två av testet).

För att köra testet behöver ni hjälp av en övningsledare, som skall signera när ni startar. Övningsledaren måste finnas kvar i rummet så länge ni kör testet, så ni kan inte börja testet senare än ca 25 minuter före övningens slut.


Allmänt om övningarna

Om vanligt får du gärna gå på flera övningstillfällen under varje pass (dvs mellan varje föreläsning) - och som vanligt är det grupperna som anges i schemat (se nedan) som har förtur.

Tips

Matlab har ibland problem med 'svenska specialtangenter', exempelvis ^-tangenten (som betyder 'upphöjt till' i Matlab). Det finns några sätt att kringgå detta problem, en möjlighet är att skriva

  setxkbmap -variant nodeadkeys
i ett terminalfönster innan man startar Matlab.

En annan möjlighet är att starta Matlab i ett kommandofönster, med kommandot:

  matlab -nojvm
Man får då inte upp hela Matlab:s grafiska miljö, vilket är lite synd.

I schemat nedan anges i vilka salar övningsledarna finns, och vem som finns var. Om uppgifterna på denna sida skulle avvika från dem som ni får när ni använder "schemageneratorn", så är det uppgifterna här som gäller.

Rekommenderade uppgifter, F

Schemat för Matlab-övningarna finns längst ner på hemsidan (under de aktuella Java-övningarna).