Marstrand - nu och i framtiden
I slutet av november presenteras forskningsrapporten Marstrand - nu och i framtiden på just Marstrand. Rapporten är ett resultat av genomförda forskningsstudier inom ramen för Framtidskuster och grundar sig på djupintervjuer med entreprenörer, boende och besökande samt en enkät som distribuerats till alla hushåll i Marstrand. Evenemanget vänder sig till alla som är intresserade av Marstrand som destination. Värdar för arrangemanget är Framtidskuster, Kungälvs kommun, Marstrandsföretagarna & Co och Södra Bohuslän Turism.
Moderator är Pernilla Warberg och workshopledare är ek. dr. Mia Larson (Framtidskuster), fil. dr. Kristina Lindström (Framtidskuster) och doktorand Erik Lundberg (Framtidskuster).
30 november 2011
16.00 Anders Holmensköld, kommunstyrelsens ordförande och Marstrandsföretagarna & Co, hälsar välkommen till dagens seminarium där Marstrand står i centrum.
16.05 Mia Larson, ek. dr. och projektledare för Framtidskuster, intervjuas om bakgrunden till dagens evenemang.
16.10 Visit Sweden presenterar aktuell information om svenska satsningar på turism.
16.40 Anders Svedberg, affärsområdeschef för Maritim Turism, Västsvenska turistrådet om nationella turismsatsningar med fokus på Bohuslän.
16.55 Max Markusson, Göteborg & Co försäljningschef för turism, möten och evenemang.
17.05 Björn Johnson, VD Södra Bohuslän Turism, talar om lokal och global turism i samverkan.
17.20 Senaste Marstrandsnytt presenteras av Bosse Tingbäck, Havshotellet; Jan Torstensson, Brandspot och Classe Nilsson, Båtellet.
17.40 Paus.
17.50 Mia Larson, Kristina Lindström och Erik Lundberg, samtliga från Centrum för turism, Handelshögskolan vid Göteborgs universitet och knutna till projektet Framtidskuster, presenterar resultatet av genomförda forskningsstudier som grundar sig på djupintervjuer med bland andra entreprenörer, boende och besökare på Marstrand.
19.05 Paneldebatt med Anders Holmensköld (M), Miguel Odhner (S), Anders Svedberg, Björn Johnson och Christer Johansson.
20.00 Mingel. Passa på att träffa forskare, företagare och politiker.
1 december 2011
9.00 Sammanfattning av föregående dags paneldebatt.
9.05 Marstrandsföretagarna & Co presenterar sin vision för Marstrand.
9.10 Workshop.
11.00 Mingel.
11.30 Workshopen avslutas och presenteras.
12.00 Summering.
12.30 Gemensam lunch.
För mer information se www.kungalv.se eller kontakta:
Anette Svahn, Kungälvs kommun: anette.svahn@kungalv.se
Mia Larson, Göteborgs universitet: mia.larson@handels.gu.se
Björn Johnson, Södra Bohuslän Turism: bjorn.johnson@sodrabohuslan.com